TURYSTYCZNE SZLAKI ROWEROWE W GMINIE ZAGNAŃSK
W naszej gminie oznakowane zostały dwa turystyczne szlaki rowerowe. Trasy niezbyt trudne, w większości po asfalcie lub drodze szutrowej, niemal płaskie, przebiegają przez piękne lasy, pola i wsie. Tylko w kilku miejscach jazdę mogą utrudniać wystające pnie i kamienie. Choć oficjalnie wymagane są rowery górskie typu MTB, cross’owy lub trekingowy, to można je przebyć przy odrobinie kondycji, praktycznie na każdym rowerze, ze składakiem włącznie. Na trasie znajdują się miejsca postojowe oraz widokowe. Szlaki oznakowane są kolorami czerwonym i niebieskim.
Szlak niebieski
Długość szlaku wynosi ok. 14 km. Początek znajduje się na parkingu przy pawilonach, skąd drogą wojewódzką dojeżdżamy do skrzyżowania z Borową Górą i skręcamy w prawo. Jedziemy leśną ścieżką obok boiska leśnego w kierunku ul. Spacerowej. Wyjeżdżamy z lasu na ul. Spacerową, skręcamy w prawo (po lewej stacja PKP), przy tartaku skrzyżowanie z ul. Słoneczną kierujemy się w lewo w stronę Bartkowa. Przez następne 2km jedziemy drogą asfaltową. Za Bartkowem, na skrzyżowaniu z drogą Jasiów – Goleniawy, jedziemy prosto polną drogą w kierunku Samsonowa. Skręcamy w prawo i wjeżdżamy na drogę wojewódzką (pogranicze Samsonowa i Jasiowa). Mijamy skrzyżowanie dróg na Ćmińsk i Odrowąż, tuż za ruinami pieca hutniczego skręcamy w prawo na Odrowąż. Jedziemy prosto drogą asfaltową przez Samsonów – Ciągłę. Za Samsonowem – Ciągłe, skręcamy w prawo i jedziemy prosto w kierunku Samsonowa – Piechotne. Mijamy Samsonów Piechotne wjeżdżając do lasu. Najpierw skręcamy w lewo i zaraz w prawo. Jedziemy szutrowym podjazdem na Kapituły. Na krzyżówce z drogą na Jasiów jedziemy prosto. Ze skrzyżowania prosto zjeżdżamy po kamieniach, mijając leśniczówkę a potem rzekę. Na rzece znajduje się kładka po której z łatwością da się przejechać. Skręt w prawo, jedziemy piaszczystą drogą i wyjeżdżamy na torowisko byłej kolejki wąskotorowej. Następnie przejeżdżamy przez drogę asfaltową (za Borową Górą) i znowu po drugiej stronie drogi wjeżdżamy na torowisko byłej kolejki wąskotorowej. Wyjeżdżamy koło byłej „Piaskowni” Wjeżdżamy na drogę asfaltową i jedziemy w kierunku ul. Turystycznej. Pętla szlaku niebieskiego kończy się więc tu, gdzie rozpoczęliśmy wycieczkę.
Szlak czerwony
Długość szlaku wynosi ok. 12 km. Początek podobnie jak szlaku niebieskiego znajduje się na parkingu przy pawilonach, skąd drogą wojewódzką jedziemy w stronę Samsonowa. Po prawej stronie mijamy Dęba „Bartka”. Na skrzyżowaniu dróg Jasiów z ul. Turystyczną skręcamy w lewo w szutrową drogę. Mijamy skrzyżowanie dróg polnych, po lewej droga biegnie na Bartków, a my jedziemy prosto w kierunku Goleniaw. Po przejechaniu przez przejazd kolejowy, jedziemy przez Goleniawy do ul. Kieleckiej. Mijamy ul. Kielecką, jedziemy prosto w górkę drogą ułożoną z płyt betonowych. Następnie jedziemy w kierunku Chrustów drogą za osiedlem pracowniczym (polna droga). Skręcamy w lewo, dojeżdżamy do drogi w Chrustach, skręcając w prawo jedziemy drogą wojewódzką. Potem robimy skręt w lewo i jedziemy asfaltową drogą. Po przejechaniu przez przejazd kolejowy dojeżdżamy do zabytkowego kościoła p.w. Św. Rozalii i Marcina w Zachełmiu. Za kościołem skręcamy w prawo, jedziemy do Zachełmia, mijając po prawej stronie Górę Chełmową (koło byłej kopalni). Jedziemy przez Zachełmie. Skręcamy w lewo i dojeżdżamy do oś. Wrzosy. Tu skręcamy w prawo, jedziemy obok budynku Wodociągów piaszczystą drogą. Wyjeżdżamy na drogę asfaltową (koło tzw. „piaskowni”) prowadzącą na Borową Górę i skręcamy w lewo. Wyjeżdżamy na ul. Turystyczną. Pętla szlaku czerwonego kończy się tu gdzie zaczęliśmy wycieczkę.